"Rozbil jsem mu hlavu šutrem a od té doby se tak nějak známe" (VENCA DG)

Pr82b

9. listopadu 2012 v 20:36 | TlusŤjoch |  ProJEKty
.
Zde je slíbené hodnocení mé soutěžní povídky (viz http://tlustjoch.blog.cz/1211/pr82a) v soutěži http://sussanah.blog.cz/1201/velka-literarni-soutez-new-weird
.
.
Porotce LuLuFairy

- celkový dojem: 3/5
- jazyková úroveň: 4/5
- slohová úroveň: 4/5
-celkem: 11/15
.
Této povídce vytýkám jedno: obrovské množství neologismů. Mně osobně to vadilo, povídka byla nepřehledná. Neologismy mi nevadí, ale v rozumné míře. Dále mi vadil "p®assohejbač" respektive to ® v něm, nešlo by to bez něj? To samé platí pro výrazy jako new_weird a vode_rzi. Zbytečné, lepší by tam byla mezera. Taktéž zbytečná byla Mimodějova chatová zkratka. Jednodušší by bylo napsat Mimoděj. Bod dolů za gramatiku je kvůli tomuto spojení: "za jasných úplňcích" správně je to za jasných úplňků. Jinak oceňuji příběh a dodržení žánru.
.
.
Porotce Jurinko
.
Hodnotenie:
Jazyková úroveň: 5
Slohová úroveň: 3
Celkový dojem: 4
Slovne:
.
Túto poviedku som si musel prečítať trikrát, pretože iba raz mi to nestačilo. Po prvom prečítaní som bol zmätený. Moje pocity boli, že ide buď o najlepšiu, alebo o najhoršiu poviedku súťaže (rozhodne nie priemer), ale že ak mám pochybnosti o tom, ktorým smerom sa jej výnimočnosť má uberať, že to asi bude zlé. Po druhom prečítaní som nadobudol dojem (a tretie prečítanie mi ho potvrdilo), že forma drvivo zvíťazila nad obsahom. Nevadí mi, že autor používa nevysvetlené pojmy. Nevadí mi, že motivácie postáv sú skryté a nejasné. Nevadí mi, že je to dejovo nedokončené, plynúce po povrchu, že je to opäť iba časťou celku, že to nie je samostatne stojaca poviedka. Nevadí mi, že až do konca vlastne neviem, čo sa deje. Nevadí mi, že to dielo sa utápa v samoúčelných a nezmyselných odkazoch a obrazoch (deuče s gramatickou chybou; prekladateľ ako úplne zbytočne spomenutá postava, ktorá nehrá nijakú rolu v deji; autor, ktorého potešujú opakované slová;... ). Toto všetko mi nevadí, napriek tomu, že sú to chyby, a v inom diele by mi prekážali. Všetko je to totiž prebité niečim iným. Vadí mi, že autor, ktorý evidentne písať vie, vyumelkoval reč poviedky, venoval tomu veľa času a umu (a podarilo sa mu to, niektoré metafory boli úžasné - babka, ktorá sa z tmy vylúpla ako hrášok z lusku, napr.), ale neubránil sa tomu, aby ho to nakoniec nepohltilo. Tá vycibrená forma skrýva, že samotná poviedka je pomerne slabá, akoby sa forma snažila obalamutiť čitateľa, že to "tak má byť", "toto je presne to, čo autor zamýšľal" - a skrývala za jazykovú zdatnosť, vtip a tú takú cool a in sebairóniu, ktorou sa vyznačovala, neschopnosť autora napísať plnohodnotnú, kvalitnú poviedku. Mám pocit, že autor je výborný v lyrike, v práci so slovom, s jeho významami, s odtienkami jazyka (použitie moravského nárečia, odkazujúce na celý kultúrny región, ako kontrast s pseudocisárskou Viedňou, napr.), baví ho tvorenie slov, hra so slabikami, a je dobrý v inteligentnom humore. Len škoda, že si nedal takú prácu aj s inými atribútmi poviedky, a že do tohto krásneho intelektuálneho obalu nezabalil rovnako kvalitný obsah. Tým pádom spravil z tohto obalu obyčajnú bublinu. A tá dokonalosť tej kamufláže (to, že som si to musel prečítať viackrát, aby som odhalil, že obsah je oproti forme zúfalo žalostný) - mi na tom diele napokon vadí najviac. Ja ako čitateľ som musel vynaložiť veľké úsilie, aby som prenikol tým pozlátkom, a dostal sa pod povrch. A som sklamaný, a cítim sa podvedený, že pod tým povrchom nebol adekvátny obsah. Čakal som diamanty, a našiel som prázdnu truhlicu. Pristúpil som na autorovu hru, nechal sa vtiahnuť jeho dielom, ale tá hra bola samoúčelná, nemala hlbší zmysel. Akoby som autorovi ako čitateľ nestál za to, aby mi na konci hry ponúkol odmenu (výhru). A to mi na tej poviedke vadí najviac. V závere z toho totiž pre mňa vyplynulo jediné: Sklamanie.
.
.
Porotce Cirrat
.
Dojem: 5/5 bodů
Jazyk: 4/5 bodů
Sloh: 4/5 bodů
Celkem: 13/15 bodů
.
· Jeden z mých čtyř favoritů - oceňuji hlavně lehkou a svěží práci s jazykem. Výrazy jako "pasťoploty" nebo "vrtací psi" jsou samy o sobě dost popisné na to, aby nebylo potřeba dlouho vysvětlovat, co to je a k čemu to je.
· Další z povídek, která má příběh - a ten příběh má začátek, prostředek i konec.
· Hele, tohle je New Weird! Hosana haleluja!
· Autorovi vytýkám zapojení grafických prvků do psaní ("vode_rzi" a p®assohejbač"), protože mě vytrhují při čtení ze soustředění.
· Já osobně bych volila jiný název. A nemám dalších připomínek.
Výborný kousek, jen ten (podle mého) v tomto případě zbytečný důraz na vizuálno…
.
.
Porotce Sikar
.
Celkový dojem: 5
Jazyková úroveň: 5
Slohová úroveň: 5
.
Co dodat? Tohle je rozhodně New a ještě víc Weird. Je to ujeté a podivné jako správný New Weird a přitom si to je schopno udržet příběh, jenž, pokud si čtenář dává pozor, dává smysl a má hlavně nápad. Královsky jsem se bavil.
Jazykové úrovni jsem body neubíral, ačkoliv to mohl vidět alespoň ještě jeden korektor. Některé "překlepy" jsou sice zcela jasně úmyslné, ale pozor na to. Autor/ka češtinu ovládá skvěle, ale i kontrola textu a vychytání takovýchto drobných mušek je přeci jen součástí práce, která by měla být vykonána stoprocentně.
Do slohu nemám jak rýpat. Styl je zatraceně specifický, zábavně hravý, doslova rozverný. Žádný jiný komentář nemám.
.
.
Porotce Temnářka
.
- celkový dojem 1 bod
- jazyková úroveň 4 body
- slohová úroveň 2 body
.
Buď jde o recesi, nebo vysoce uměleckou záležitost, tím si nejsem tak docela jista, každopádně pro čtenáře je tohle vyloženým utrpením. Upřímně netuším, jak něco takového objektivně hodnotit, protože subjektivně mám chuť praštit autora něčím těžkým po hlavě.
Ať už je to co je to, tak by si měl autor uvědomit, že i ryzí surrealismus je třeba dávkovat tak, aby stíhal i průměrně schopný konzument. V opačném případě neposílat do soutěže.
.
.
Porotce Maglaiz
.
Bodování:
Celkový dojem 5/5
Jazyková úroveň 4/5
Slohová úroveň 5/5
.
Slovní: K této povídce nemám pořádně žádnou výtku. Snad jen dvě tři. První se týká toho, že není text zarovnaný do bloku. Druhá se nese ve znamení zklamaného skučení, že byl text znehodnocen několika překlepy, kdy si ovšem ani já nejsem jistá, zda nebyly vytvořeny schválně. Teoreticky by se tento text ani neměl hodnotit po stránce jazykové, protože sám o sobě vytvořil jazyk nový, nezmapovaný. Ještě si budu muset trochu zaláteřit nad uvozovkami, které by se ani uvozovkami nazvat nemohly, protože neodpovídají jejich správnému vzhledu. Jedna dole a druhá nahoře. Zde byly uvozovky v druhé části povídky jen nahoře.
Autorův/čin styl je neotřelý, originální až do morku kostí a příběh je vyprávěn skutečně neobvykle. Takhle si představuji imaginatorium. Text jsem si musela několikrát přečíst, jelikož se v něm dá krásně ztratit a pomalu ani nenajít. Působí jako dokonale promyšlené bludiště. Osobně bych takovouto povídku označila za cyprealistickou.
.
.
Porotce Sussanah
.
Celkový dojem: 5
Jazyková úroveň: 5
Slohová úroveň: 5
Body celkem: 15
.
Tohle není první povídka, kterou od tebe čtu a upřímně doufám, že není ani poslední. Já už ty soutěže budu pořádat jen kvůli tobě!
Já vím, že ti můj odstavec moc neřekne, na kritiku (ani na tu konstruktivní) totiž nemám dost neurálních spojů, tudíž se do ní nebudu radši ani pouštět. Prostě jsem tvůj fanda a basta.
.
.
Videohodnocení: http://cirrat.blog.cz/1211/hodnoceni-new-weird-2012-na-videu (k mojí maličkosti cca od 19té minuty)
.
.
Z TlusŤjochova kalendária:
.
.
Foto: Praha - Lhotka, říjnové mrazíky nenadálé, 2012.
.
.
Ouloffky antikvární (za pouhých 40,- Kč):
.
.
.
Po přečtení bude odeslánu někomu z klubu KKKb (Klub Konzumentů Knižního braku); práva a povinnosti : 1) Louskej škváru 2) Šiř brak. Zájemci o členství mohou se hlásiti v komentářích, první zmínka viz http://tlustjoch.blog.cz/1210)
Zájemci nechť napíší svoji poštovní adresu do zprávy autorovi.
O Wallaceovi jsem se zapomněl zmíniti v http://lojzojago.eu/text-knihy-mojho-zivota-1/ což mne mrzí.
.
.
Plénootázky a plénoúkoly:
.
1) Zhodnodťe povídku v komentářích vlastními i nevlastními slovy.
2) Jak oslaví krasopudnice Cyberštamgast? A jak vy?
3) Znáte Wallaceho? Skutečně měl továrny na knihy?
4) Napište, jaký bonus by tu měl být vyjeven.
.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 lojzo lojzo | Web | 9. listopadu 2012 v 20:42 | Reagovat

V prvom rade gratulujem!
A v druhom rade sa sem ešte večer vrátim. ;-)

P.S. Toho Wallaceho ešte furt spomenúť môžeš! Napokon, budú ďalšie diely...

2 Abeille Abeille | E-mail | Web | 9. listopadu 2012 v 21:16 | Reagovat

gratulujem! a teraz ..sa skúsim ponoriť do poviedky  a uvidím komu z porotcov dám za pravdu :D

3 Sikar Sikar | Web | 9. listopadu 2012 v 21:50 | Reagovat

1) již se dávno stalo
2) pivem. a já s ním
3) co bych neznal, jednoho jsi mi už poslal. a ve skutečnosti měl továrnu na spodky
4) Makovička čtoucí Žofii na dobrou noc básně

4 Fauvista Fauvista | Web | 9. listopadu 2012 v 21:52 | Reagovat

Krásně rozporuplné hodnocení. Přečetl jsem si ty jazykové orgie a opravdu mě bavilo tím proplouvat. Můj holanovský vkus opravdu zaplesal radostí.

5 Fauvista Fauvista | Web | 9. listopadu 2012 v 21:53 | Reagovat

...bylo to tak opravdové, až si komentář vyžádal dvě "opravdu".

6 mengano mengano | E-mail | Web | 9. listopadu 2012 v 22:10 | Reagovat

Povídka mne nadchla. Ač jsem naprostý diletant v soutěžním žánru, takže nemohu posoudit, jestli jsi splnil zadání, prostě se mi líbila.
I kdybych nevěděla, žes ji psal ty, tak to asi poznám. Máš nezaměnitelný "rukopis" ;-)

Pokud bys měl na skladě bonus "Hranice pro neobjektivní čarodějnice", tak sem s ním.

7 Jago Jago | 9. listopadu 2012 v 22:19 | Reagovat

ad 1) Jak jednou prohlásil M. Šimek, příště musíš napsat dílko konzumní, které si koupí i antoušek. Prdni do toho pár trpajzlíků, elfů a hobitů, to vše situuj do Střevozemě a trh bude tvůj! A nevymýšlej si neologismy jako Lem, toho taky nikdo nečte.
Další zítra. ;-)

8 Sikar Sikar | Web | 9. listopadu 2012 v 22:22 | Reagovat

[7]: pardon, ale za trpaslíky a hobity bych měl právo zrovna v New Weirdu přerážet nosy a krást lahváče. New Weird není rádoby epická fantasy.

(hej, Lema čte spousta lidí! dost mě překvapilo, že v mé generaci nejsem sám)

9 DRAK DRAK | Web | 9. listopadu 2012 v 22:28 | Reagovat

miluji neologismy (doporučuji mého oblíbeného: Morgensterna, Březinu a TlusŤjocha)
příště je třeba se rozhodnouti, zda i nadále psáti pro milovníky jazyka, či raději pro konzumenty Novy
já si nemyslím, že Wallace je brak...

10 Tlustjoch Tlustjoch | Web | 9. listopadu 2012 v 22:29 | Reagovat

[8]: Jasně do NW žádné trpaslíky, ale trApaslíky.

11 Jago Jago | Web | 9. listopadu 2012 v 22:43 | Reagovat

[8]: Ten Lem mě potěšil, budoucnost je v dobrých rukou. Ovšem zajímalo by mě, co říká průměrný konzument čta např. Futurologický kongres. :-)

12 Sikar Sikar | Web | 9. listopadu 2012 v 22:50 | Reagovat

[11]: Futurologický kongres je klasika a velice výživná literatura.
Průměrný konzument je tvor nenáročný, proto musíme vychovávat další pokolení k tomu, aby byla plná nadprůměrných a náročných konzumentů.

13 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 9. listopadu 2012 v 22:51 | Reagovat

[11]: Průměrný konzument je kdo? Jestli je to někdo, kdo učurává blahem nad 50 odstíny šedi, pak děkuji a doufám, že ho nepotkám

14 Jago Jago | Web | 9. listopadu 2012 v 23:09 | Reagovat

[12]: Dixi...

15 Jago Jago | 9. listopadu 2012 v 23:12 | Reagovat

[14]: Pardon, mělo to bý DIXISTI. ;-)

16 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. listopadu 2012 v 0:52 | Reagovat

Zajímavé rozpětí názorů. To je dobře! Nejhorší je lhostejný a smířený souhlas.

17 KadetJaina KadetJaina | Web | 10. listopadu 2012 v 9:23 | Reagovat

[12]: Futurologistický kongres jsem si předevčírem donesla domů. Jsem na to zvědavá.

Jinak povídku jsem se snažila přelouskat včera večer a to už nešlo, nejspíš se na ni podívám znovu dnes ráno :D

18 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 10. listopadu 2012 v 10:18 | Reagovat

[10]: Podla presvedcenia dvoch veducich predstavitelov hudobneho trhu Mrs M. a Mr M.
trpazlici by mali povoleny vstup len za zvukov piesne "pisen torpalitschi" alebo "pisen tropalitschi". (V tomto bode je medzi obidvomi hudobnymi velikanmi este rozpor.)
Ndonuteny pocuvat denne odporucam "trpalitschi"... :-D

19 Janinka Janinka | Web | 10. listopadu 2012 v 10:30 | Reagovat

1) Je provokativní, protože nezapadá do konzumního stylu.
2) Budu se řídit tím krásným ledovým ňadrem na obrázku a oslavím to pikantně.
3) Znám, pár kousků v knihovně mám.
4) Mám vánoční náladu, tak bych prosila něco s vánočním stromečkem :).

20 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 10. listopadu 2012 v 14:14 | Reagovat

1) Slova mozu zabijat! Dufam, ze aj hobbitov a vinnych trajpajzlikov. Tych nevinych do zahrady a nie do knihy.
2) Bez otvoreneho ohna, s velkym pivom
3) Wallace je stary znamy, hazardny hrac, makro grafoman a hlavne vynalezca. Odkedy sa o neho stara jeho psi partner Gromit, venuje sa "sporadanemu zivotu" a poziera v klude syr zapijany cajom, prestal hrat, pisal vela a zato mu na Fleet street vystavili bronzovy diplom. ;-)
4) som tak "vyjeven", ze nemam uz kapacitu na predstavu bonusu ;-)

21 bretislav bretislav | Web | 11. listopadu 2012 v 12:02 | Reagovat

Zpozdile do řad mezi nadšené smekající se zařazuju rád! Jsi FORMÁT!

22 Vendy Vendy | Web | 11. listopadu 2012 v 16:00 | Reagovat

Asi bych hodnotila takto - po obsahové stránce jsem měla trochu problém se orientovat, chvílemi jsem se ztrácela v příběhu - ale byla jsem nadšena způsobem, jakým byla povídka napsána, slovními hříčkami, vymyšlenými novotvary, perfektními nápady. Po stránce stylistické i slovní - skvělé. Po stránce příběhu - poutavé, ale něco mi chybělo, asi možnost ztotožnit se s některým z hrdinů povídky.
Ale bylo to vynikající počteníčko.

23 Hanka Hanka | E-mail | Web | 14. listopadu 2012 v 12:33 | Reagovat

Večerní krasopudnice (skvělý výraz) mi připomíná sedícího žabáka s čepičkou zezadu.
"Čtvrtý mor" mám a mnohé další "brakové" čtivo od Wallaceho. Jako mladá jsem to přímo hltala. Musím si tyhle detektivky zase oživit. ;-)
Povídka je skvělá, i když jsem se v ní úplně ztratila, ale obdivuji styl a vymýšlení novotvarů, v tom jsi naprostý mistr!!! :-)

24 zdenek zdenek | E-mail | 23. června 2020 v 13:37 | Reagovat

Zde potkate osamele divky - http://horkedivky.top

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama