"Rozbil jsem mu hlavu šutrem a od té doby se tak nějak známe" (VENCA DG)

Pr85

2. prosince 2013 v 19:22 | TlusŤjoch |  ProJEKty
.
Tak: Nebyla to kataupltace až na samý vrchol, leč těsně pod něj (po přepočtu revizní komisí) -
.
http://tlustjoch.blog.cz/1312/pr84 ; níže jest slovní hodnocení poroty.
P.T. ctihodná obec čtenářská nechť se též směle vyjádří v komentářích /klidně na hranici verbálního násilí - vše kvitováno vřele, chystám se jít do nového vejra i příští rok/
Vystříhejte se kritiky kritiků.
.
.
Cirrat
Celkový dojem: 8
Jazyková úroveň: 9
Slohová úroveň: 10
Celkem: 27
Specifický new-weirdovský rukopis. Koukám, že opět narážím na nevyslovitelné grafické prvky, a tak to vzdávám a přijímám jako fakt. Budu se prostě kochat.
Skladba byla skočná, mělo to říz a švih a spád. Prostě tempo di waltz - tři, čtyři…
Ale vytýkám plonkový závěr Golemky a Masloguboffa (mimochodem, celým jménem Masloguboff Saloff Becconovitsch). Byť byl v mixéru.
Jasný, Braune?
.
David P. Stefanovič
Celkový dojem: 6
Jazyková úroveň: 7
Slohová úroveň: 8
Celkem: 21
Typický příklad textu, kdy autor nechá čtenáře vně a daleko za sebou. New weird přístup k tomu samozřejmě svádí, ale u jeho předních zástupců je třeba si povšimnout, že sebedivnější nápady do sebe ve všech detailech zapadají a nakonec před čtenářem složí poměrně srozumitelnou mapu. Tato povídka sice strhne lavinou pěkných slov (u takto "předvádějícího" se textu je ovšem čtenářem o to víc vnímáno a trestáno, když autorovi unikají gramatické a syntaktické chyby, jak se zde stává), nicméně nakonec budí až příliš otázek po logice a smyslu celého vyprávění.
.
Jurinko
Celkový dojem: 7
Jazyková úroveň: 8
Slohová úroveň: 4
Celkem: 19
Som si takmer istý, že toto písal ten istý človek, ktorý vymyslel slovné spojenie "vrtací pes". Ale tentokrát z toho nemám rozporuplné pocity. Tentokrát viem už po prvom prečítaní, že je to dielo zlé. Dej absentoval, bola to v podstate jedna scéna, popretkávaná autorovými lingvisticko-obrazovými onaniami. Cieľom tohto diela podľa mňa nebolo ponúknuť čitateľovi účasť na dobrej poviedke, cieľom podľa mňa bolo predviesť autorovu schopnosť pracovať s jazykovými narážkami. Veď áno, tie autorovi idú, sú originálne a dobre sa čítajú. Ale necítil som z toho diela snahu, iba ten hurá princíp, s ktorým talentovaní ľudia pristupujú k tomu, na čo ten talent majú, pričom sa spoliehajú na to, že iba mať talent stačí. Nuž, niekedy nestačí. Talent autora pracovať s jazykom možno stačí na lyrickú poéziu, ale na poviedku určite nie. Mal som pocit, že autor si vlastne neváži nielen čitateľa, ale ani vlastné dielo. Masloguboff sa volal takmer zakaždým ináč, okolnosti sa autor vôbec neunúval vysvetliť (veď načo, stačí, že vládne ľahkým perom a pestrofarebným jazykom) a tie dodatky a odbočky úplne mimo hlavný záber ma vyložene štvali. A je to veľká škoda, pretože plastickosť opisov a originalita (bakteriologický súboj je úžasný a navyše vtipný) svedčia o tom, že keby autor ubral zo samoľúbosti a pridal na snahe, mohol by napísať dielo, ktoré by bola taká pecka, že by z toho celý československý SF/F priestor padol na zadok. Len to naozaj chce trošku viac práce a nepristupovať k písaniu iba ako k ventilovaniu autorovej úžasnosti, ale v prvom rade ako k niečomu, čo vtiahne čitateľa a nepustí ho to až do konca. Držím palce a fakt sa teším na dielo, v ktorom sa to autorovi podarí.
.
LuluFairy
Celkový dojem: 8
Jazyková úroveň: 10
Slohová úroveň: 9
Celkem: 27
Tato povídka na mě velmi zapůsobila. Je rozhodně originální a nad ostatními vyčnívá.
Trošku mě rušila azbuka na začátku textu, ne každý ji umí. Občas je v povídce překlep - dvě mezery. Tohle si představím pod New Weird. Trochu nesrozumitelná, ale čtivá povídka se zápletkou i dějem. Nemám co vytknout.
.
Maglaiz
Celkový dojem: 9
Jazyková úroveň: 9,75
Slohová úroveň: 10 (+ 1,3333333)
Celkem: 28,75
Nezaměnitelný autorův rukopis, který opět hyzdí pár drobností jako nedostatečná grafická úprava textu (odsazení) a pak překlepy, které ovšem vzhledem k povaze textu nemusí být překlepy bezděčnými, ale záměrnými.
.
Sikar
Celkový dojem: 9
Jazyková úroveň: 9
Slohová úroveň: 9
Celkem: 27
Text natolik specifický, že hodnotit jej je dost těžké. Nemá moc cenu komentovat dva překlepy. V zásadě celé hodnocení zakládám na tom, jak tento text byl schopen obstát ve společnosti ostatních povídek.
Bylo to dostatečně divné, aby se dalo prohlásil za New Weird, byla to míchanice žánrů, mělo to znepokojivý podtón a co je hlavní, dávám tomu bod za to, že se i přesto jednalo o text humorný. To sice není rys žánru, ale tady to fungovalo.
.
Storm
Celkový dojem: 8
Jazyková úroveň: 8
Slohová úroveň: 8
Celkem: 24
Musím přiznat, že tahle povídka se mi četla docela špatně. Absolutně jsem neporozuměla poznámkám ani pointě celé povídky. Je to
možná tím, že jsem jen "čtenář z lidu" , ale povídka mne neoslovila a příliš se mi nelíbí. Mám problém se v ní vyznat. Takto vysoké hodnocení však dávám proto, že si myslím, že se určitě jedná o "něco nového" a že si to jistě získá své čtenáře. Kladně hodnotím i použité názvy postav a to, jak je to celkově vymyšlené, ikdyž já se v tom nevyznám (jak jsem již psala). Jazykově mě trochu matou přídavná jména, o kterých si myslím, že někde nemají co dělat a bohužel ani slohově to není moc poutavé(podle mého názoru). Nadruhou stranu jsou zde zajímavá přirovnání (leckdy i vtipná). Líbí se mi i, že je zde zmíněna postava Rabi Lowa a Johna Lennona, ale to jsou jen takové detaily.
.
Sussanah
Celkový dojem: 10
Jazyková úroveň: 10
Slohová úroveň: 10
Celkem: 30
Obávám se, že nic už nepřekoná tvou pohádku o kompasu, ale i tak jsem tvou nadšenou čtenářkou =)
.
Temnářka
Celkový dojem: 8
Jazyková úroveň: 10
Slohová úroveň: 9
Celkem: 27

Tohle je přesně ten typ povídky, který nerada hodnotím, protože se mi velice těžko boduje. Jednoduše by si zasloužila vlastní kategorii. Číst takových textů dvacet, tak asi přijdu o rozum, jednou za čas je podobný mindfuck asi příjemným osvěžením. Mimochodem, narazila jsem v povídce na jeden překlep, u kterého jsem si nebyla jista, jestli je to překlep, nebo umělecké vyjádření. Ten text si prostě hraje se čtenářem vlastní hru. Sčotr aby to spral.
.
.
Objasňovačky:
.
Pohádka o kompasu? Viz http://tlustjoch.blog.cz/1012/pr07
Soutěžní povídky prý přijdou do PAFu: http://www.paf.sfkpalantir.net/
.
.
.
Do projektu snail mail:
.
.
.
Foto: Praha Smíchov, u nákupního centra. Foceno tajně, milostivá mne v kolejišti nevidí ráda, podzim 2013.
.
.
.
Projekt KKKb (Klub konzumentů knižního braku):
.
Kniha
.
Odeslána Sikarovi
.
kus úvodníku:
.
.
.
Bonus na přání:
.
.
Zimní náladu vyjadřuje stařík v PDR: viz http://tlustjoch.blog.cz/1312/pr84#110060003
Něco aporetického: "Uzemní se děva tím kladivem?" Viz http://tlustjoch.blog.cz/1312/pr84#110069314
Pro Jago: Kafe je na pořadu později.
Pro Mengano: Dost bylo Pragocentrismu.
.
.
.
Plénootázky a plénoúkoly:
.
2) Koho děva uzemní tím kladivem?
3) Má být vymeteno něco od kafe, jak chtěl Jago?
.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 lojzo lojzo | 2. prosince 2013 v 20:28 | Reagovat

Tak - najprv pochválim bonus. Neželal som si nič, ale vidiac (v slovenčine máme chvalabohu prechodníky jednoduché) toto, neželal by som si nič iné. Secesné úderníčky ja rád. ;-)

K poviedke: Ja ten tvoj štýl proste žeriem (aj keď niekedy som ho schopný užívať len v malých dávkach). Súhlasím s mnohými vetami porotcov, sám by som to lepšie nenapísal. Zostavil by som z nich asi toto:

Bylo to dostatečně divné, aby se dalo prohlásil za New Weird, byla to míchanice žánrů, mělo to znepokojivý podtón a co je hlavní, dávám tomu bod za to, že se i přesto jednalo o text humorný.
Skladba byla skočná, mělo to říz a švih a spád.
Tato povídka sice strhne lavinou pěkných slov, nicméně nakonec budí až příliš otázek. (Správna literatúra musí vzbudzovať otázky, na odpovede sú tu noviny. - poznámka zostavovateľa)
Ten text si prostě hraje se čtenářem vlastní hru. Sčotr aby to spral.
Budu se prostě kochat.

K porote: Veľmi sa mi páči prístup porotkyne Storm - "síce tomu nerozumiem, ale to predsa nie je dôvod na to, aby som to odsúdila".

A na záver k plénootázkam:
1) To je na dlhšie. ;-)
2) Zatiaľ nikoho, ale o pár rokov k tomu kladivo pribudne kosák - a potom to bude mazec!
3) Má.

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. prosince 2013 v 20:48 | Reagovat

Zaujala me ta dívčina. Myslím, že kladivo zahazuje a propaguje elektřinu- viz  dráty vedoucí od  vypínače u levé ruky na ňadra.
Kafe nevymetat - dobře  zpracovat-uvařit vypít.

3 lojzo lojzo | 2. prosince 2013 v 20:57 | Reagovat

"k tomu kladivo" - práve som sa dozvedel, že kladivo nie je nesklonné, takže správne má byť "k tomu kladivu"

4 Naďa Naďa | 2. prosince 2013 v 21:46 | Reagovat

Tak na to si musím do zítra nabrousit mozek, v této hodině již odpočívá... :-)

5 Oby Oby | 3. prosince 2013 v 1:02 | Reagovat

Jééé, děkuji krásně! Tos teda pořádně rozsvítil, a trochu předčasně i když je to tak trochu "forward to the past". 8-) A možná ani jednorožec nebude litovat, pokud se tu zjeví. :-)

1) Tvou pozoruhodnou pohádku jsem poctivě přečetla, ale netroufám si ji ohodnotit. Mám o pohádkách poněkud jinou představu: http://obyinontario.wordpress.com/2010/11/04/869333-pohadka/ Asi mám nějakou jinou hlavu. :-)

2) Myslela jsem, že už uzemnila - toho staříka 1899. 8-)

3) Jagovo kafe bych vymetla, ať má radost, že se na něho nezapomnělo. :-)

6 jednorožec jednorožec | 3. prosince 2013 v 4:02 | Reagovat

Nice jugs!
Thoroughly galvanised I could not resist.

7 Sikar Sikar | Web | 3. prosince 2013 v 8:04 | Reagovat

Oj, tak na okulťáky se těším. díky

1) tu jsem kdysi četl, to si budu muset přečíst znovu, protože si to houby pamatuji
2) všechny
3) kafe klidně, dneska by se hodilo

8 mengano mengano | E-mail | Web | 3. prosince 2013 v 9:45 | Reagovat

Dovolím si k soutěžní povídce. Přiznám se, že napoprvé jsem se v textu lehce ztratila. Po oddychovém čase a novém prozkoumání, jsem opět nadšena (stejně jako loni) tvou úžasnou schopností jazykové hravosti. Smekám, autore :-)

"Dost bylo Pragocentrismu" mě sice netěší, ale přijímám. Dopřej tedy alespoň Jagovi jeho kafe.

Pohádku ohodnotit si netroufám. Snad jen, že je to prostě pohádka od Tlusťjocha. Což naznačuje mnohé ;-)

9 alma-nacida alma-nacida | Web | 3. prosince 2013 v 10:53 | Reagovat

Jsem proti hodnocení, hodnotím už to, že někdo pohádku napíše. Samozřejmě to hodnotím kladně, ba nejkladněji.
Děva je kladivem uzemněna sama, viz koment Růži z Moravy.
Kafe! Kafe! KAFE!!! Jako závislák se připojuji k žádosti o výmět! :-)

10 Jarka Jarka | Web | 3. prosince 2013 v 12:08 | Reagovat

- Hodnocení pohádky zůstává stejné, jako v roce 2010, je to skvělé i když pravda, bláznivé. :-D
- Už uzemnila toho kmeta s vlaječkou 1899.
- Ač nepijec kávy, pro Jaga ji samozřejmně vymeť, též se ráda podívám.

11 Jago Jago | 3. prosince 2013 v 20:45 | Reagovat

ad 1) Tvé pohádce jsem již před časem udělil potlesk místy přecházející v ovace a toho se držím. Na porodce nedej, ti níže tě bodnuvší mají zřejmě obavy, že se vynořila nová hvězda SF-byznisu, kterou je nutno klepnout přes prsty vypočítáním překlepů. :-)
ad 2) Vždyť je to tam napsané: Umění, vědu, průmysl i obchod. Je to reklama na připravovanou hříčku "Vyděržaj, pioněr!". Ta je zatím ve vývoji, na trh přijde až po roce 1917.
ad 3) Když už nevyslechneš mě, vyslechni hlas komentujícího lidu: "Dej sem kafe!!!" (to byl citát).

12 Jago Jago | Web | 3. prosince 2013 v 20:47 | Reagovat

Ach jo, už zase Punkva. Nebo pořád ještě? :-(

13 Oby Oby | 3. prosince 2013 v 22:36 | Reagovat

[11]: On je trochu rozdíl ve "vyslechnout" a "poslechnout". 8-) Ale myslím, že kafe je na dobré cestě. :-) Punkva už se převalila i přes moje komenty, ale on zase určitě někdy nastane odliv. 8-)

Jsem trochu nemile překvapená, jak někteří více brutální rozhodčí roznesli tvůj styl na kopytech. Teda, je fakt, že každému se líbí něco jiného a můj styl tento druh psaní není (nebaví mě ani historky stylu "Harry Potter" ani "Pán Prstenů" ani "Star Wars" a podobné lahůdky), ale to ještě není pro mě důvodem házet ho do koše.

Ještě k tomu listu: Říkáš v kolejišti? Mně to vypadá jako by byl zazděný... O_O

14 jednorožec jednorožec | 4. prosince 2013 v 3:41 | Reagovat

[13]:Mně to vypadá jako by byl zazděný.
Na zdi, přetáhnutý šmouhou modře. Ale zdání klame.
Coby hoch dával jsem na koleje už neplatné mince a od maminky sklízel pohlavky, když výlisky objevila v kapsách kalhot při praní prádla. Též mě u kolejí neviděla ráda.

15 quick quick | 4. prosince 2013 v 9:15 | Reagovat

1.Početla jsem si.
2.Dojde ke zkratu, kladivo padne na děvu, děva se uzemní o zem.  Elektrikáři začali s oslavou brzy ráno a odpoledne už si nebyli jistí sami sebou ani dráty. Začátek roku 1900 se tím sice poněkud posunul, ale -  jak se optimisticky vyjádřil denní tisk –veřejnost nemusí být tímto zmatená.

http://kalendar.beda.cz/chyba-v-kalendari-pani-a-divek-ceskych-1900

3. Když  /kafe!/ bude vymeteno z LJC a v hojné míře vmeteno sem.

„Vejr“ není můj šálek kávy, stejně jako to, co vyjmenovala Oby, ovšem je v pořádku, že není na světě člověk ten, by se zavděčil všem.  Lojzo to napsal moc pěkně.
Tvůj styl je tak dokonale vybroušený, že se v něm někdy trochu ztrácí děj.

16 quick quick | 4. prosince 2013 v 9:19 | Reagovat

[14]: Dávání mincí na koleje mně zní velice známě. Byly to pěkné časy. Taky u nás jezdil motoráček asi čtyřikrát za den a před zatáčkou dlouho troubil, takže se dalo po kolejích chodit.

17 Jago Jago | Web | 4. prosince 2013 v 12:12 | Reagovat

[16]: My jsme to vylepšili a místo mincí jsme na kolej seřadili asi tak po deseti centimetrech patrony do poplašňáku. To byl rachot. :-)

18 Oby Oby | 4. prosince 2013 v 15:20 | Reagovat

OT: K těm penězům na kolejích. Tady to asi není mezi znuděnou mládeží velmi populární činnost. Aspoň jsem nikdy nikoho neviděla machrovat s vlakem přejetou mincí. Ale v místech vysoké turistické frekvence jsou mlecí strojky, kde si člověk může z mince umlet pěkný výlisek s otiskem nějakého symbolu navštíveného místa. 8-)

Mimochodem, proč je tu taková krátká doba na napsání a pokusu o zpublikování komentu? Už mi to několikrát sdělilo, že vypršela povolená doba. Já su starší osoba, už mi to píše pomalu a myslí ještě pomaleji. Přimlouvala bych se za prodloužení. :-)

19 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 4. prosince 2013 v 20:05 | Reagovat

[16]: Jo, jo, jo. I ve Foglaroffkách se o tom píše.

20 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 6:16 | Reagovat

Byvsi(!) (jsouc?) zaneprazdnen som vsetko zmeskal. Ale "Vystříhejte se kritiky kritiků." si urcite VYSTRIHNEM! Na stenu zavesim. Ako obraz "O", pricom "o" nie je nula, ale "o". O roznosti, pestrosti a aj uzvanenosti. Text "unschlagbar", zostava len ubit toho "vejra".
"výr ,m (I; -ři) Uhu, m; kýho ~a! zum Teufel! zum Kuckuck! (Langenscheiddts Taschenwörterbuch, 10. vydanie z roku 1993)

"le duc" (franc.) Uhu, ("weir" to podivny...pretoze aj "vojvoda" zaroven!)

Mne je ten "vejr" moc "malomluvny", ja skor ako Oby. Ale Tvoj "vejra" aspon vejra vtipom a slovom, bravo!

21 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 6:17 | Reagovat

2)Ubije kritikov "molotom"

Teraz si idem dat konecne KAVU

22 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 5. prosince 2013 v 6:18 | Reagovat

KAVU...(echo!)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama