"Rozbil jsem mu hlavu šutrem a od té doby se tak nějak známe" (VENCA DG)

Pr91B

1. června 2015 v 20:10 | TlusŤjoch |  ProJEKty

Poradu týmu svolal Nobar na desátou. Dostavila se i Doktorka s dodatkem k pitevní zprávě.
"Ten jed se do těla obětí nemusel dostat via indiánská šipka, nedalo mi to můj komisaři, ještě z rána jsem znovu prohlédla těla obětí, klidně to mohl být tenký hřebík nebo jehlice, vizte, v ráně zůstal úlomek, jak se to zarazilo o žebro."
Nobar poděkoval vlahým úsměvem, zamnul si ruce a zalistovav ve svém notesu, jal se líčiti události včerejšího podvečera:
"Xaymé, ta brazilská studentka, je skutečně Pu'a'ujubajka a toho šamana opravdu zavraždila. Něco jako krevní msta. Beelzebufo totiž mazaným poňoukáním přesvědčil Buffouixe, aby ukradl ty pulce. Tím se zbavil kněžky a získal neomezený vliv nad kmenem. Radu stařešinů měl v hrsti díky medikamentům na potenci, co jim dodával, a tak pak mohl bez problémů prodat americkým kapitalistům koncesi na těžbu balsového dřeva. Bojovníka, který na jeho příkaz doprovázel Buffouixe, nechal pak umučit, aby neexistoval žádný svědek jeho podlosti. Ale onen bojovník to stačil povědět své sestře, ano, a Xaymé pomstila svého bratra. Nasadila šamanovi piraně do vědra s vodou. Ryby naň zaútočily, když si smýval s tváří rituální hlinku po obžínkové slavnosti. Oslepený Beelzebufo přišel o své hypnotické schopnosti a Xaymé ho ubičovala liánou."
N.N.N. se odmlčel, by umožnil týmu vstřebat přednesené informace, usrknul ze šálku chladnoucí brazilskou kávu a pokračoval:
"Xaymé se pak pustila po Buffouixových stopách, díky svému jazykovému nadání jí nedělalo problémy vystupovat jako studentka lingvistiky. Mimochodem, sepsala zajímavou thesi, že evropské pohádky o zakleté žabí princezně vykazují shodné rysy s bájemi amazonských Indiánů. Akorát nám tam prý chybí hadi."
"Ty dodala Holovičová," podotkl inspektor Kulda jízlivě. Ta baba mu lezla na nervy.
"Xaymé původně chtěla Buffouixovi ty pulce vyfouknout," přednášel dál komisař, aniž by Bonifáce pokáral, bylť shovívavým šéfem.
"Protože ten, kdo stvoří kněžku, dostane od bohů jméno Beelzebufo a stane se šamanem. Leč vzdělaná Indiánka si uvědomila, že do zaostalého kraje amazonského ještě genderová pravidla nedorazila a že ta pu'a'ujubajská tradice platí jenom pro muže - bojovníky."
Doktorka nahodila kyselý obličej a zavrtěla nesouhlasně hlavou.
"A tak Buffouixe polehoučku obloudila a milý pan továrník se vrhnul do pokusů. A narozdíl od slavného alchymisty magistra Kellyho mu projekt >> Sirael<< vyšel."
"A tady," odmlčel se teatrélně, "jsou letenky pro tři lidi a jejich pasy."
A lehce třísknul doklady o stůl jako když mariášník vynese trumfové eso.
"Měla je u sebe žabí kněžka. Jmenuje se," pravil N.N.N., bloudě očima v pasportu, "...Xatlaxé."
"Xakru s těma ikskama," zabublal nadstrážmistr Koťátko, řečený Ivan Xicht.
"Ikska nechte ikskama, nadstrážmistře, a zařiďte předvést na jedenáctou Krtkowskiho, Holovičovou, inženýra Kalpáče, milostivou pani továrníkovou a toho jejího indického služebníka s tím, že jde už jen o formalitky. Začneme ve čtvrt na dvanáct a protáhneme to přes oběd, víme, oni hladoví lidé se dřív přiznávají!" Zavelel Komisař.
"Copak, Bonifáci, jste nějaký zamyšlený," obrátil se ještě na inspektora Kuldu.
"Ále, jako jinoch jsem z rozmaru nafukoval žáby stéblem a teď se za to tak nějak stydím," zabručel Kulda a strčil nos do hrníčku s kávou, aby skryl své rozpaky.
.
Výslechová místnost byla natřískaná. Našlapáno jako ve finále Stanley cupu v Americe.
"Nechápu, proč jsem tady, vraha jste už přece, ne? A já musím ještě...," hudroval Piotr Krtkowski.
"Pěkná práce, principále," uťal proud jeho stížností komisař a rychlým hmatem mu vytáhl z klopy saka odznáček rosničky.
"Beštya pšakrew!" Zaklel polsky cirkusák.
"Ticho!" Zařval inspektor Kulda, stavě se do role zlého policajta.
Místnost umlkla, trávu bys slyšel růst. Kulda obešel stůl, přikročil k madame Buffouifové a zamumlav:
"S dovolením," vytrhl jí z fešného kloboučku (možná od Podolské - prověřit) stříbrnou jehlici a předal ji Nobarovi.
"No dovolte," zaprotestoval rytířsky Ing. Kalpáč.
"Ticho!" Zařval pro změnu komisař Nobar hlasem pána s tlustou hlavou. Tak říkají Beduíni lvu.
"Zajímavý uzel na té vaší kravatě, pane inženýre," pravil líbezně inspektor Kulda.
"Zrovinka jako na těch hadech," dodal komisař a hodil před Kalpáče zvětšené fotografie obětí.
.
"Óóóh, můj Toník," zakvílela pateticky Holovičová. Většině přítomným, včetně vraha, šla na nervy.
"To přece nic nedokazuje, to všechno ta zelená holka," zaševelily bledé rty inženýra Kalpáče.
Komisař nereagoval, jen pobroukavaje si tiše jakousi zádumčivou melodii, zdlouhavě zkoumal hrot stříbrné jehlice.
"Zdá se, že pasuje," upřel pak oči na vdovu Buffouixovou a vytasil se s úlomkem, který Doktorka vytáhla z Mornova žebra.
"Tak kampak, madam, jste ji zabodávala?"
"Moje paní je...," otočil svá mluvidla na komisaře indický služebník.
"Ne, vy mi řekněte, co jste měl tuhle k večeři? On polyglot Tamychně pozapomněl, že kundalí kromě klubka provázků značí i hada, tak copak to bylo? Hadí tváře v páře podle receptu princezny Zlatovlásky? Který to byl? Bobík, Karlík, Toník? Třetí had byl už navíc, když amíci zatkli tu Indiánku, co? Tak jste ho sežral, že?"
"Óóóh, můj Bobík," zakvílela podruhé krotitelka, tentokráte mnohem hlasitěji a o oktávu výš.
"Ty vrahu oturbanovaná!" Zahrozila pěstí.
"On není vrahem, on jenom zajistil škrtidla, že madam?" obrátil se Nobar zpět ku vdově.
"Fakír ukradl hady, vyškvařil žabí jed, vy, paní továrníková, jste bodala, pan inženýr doškrcoval..."
"Ty kráááávo, proč´s ji nezahodila!!?" Zfialověl Ing. Kalpáč ve tváři.
"Vyhodit? Blázníš? Jehlici po mamince? Dostala ji od barona von Tauchenbucha..." Oponovala mu Jaquelina ublíženě.
"A bodnul ho on, já přeci nemám takovou sílu, abych hrot ulomila, monsieur commissaire, uvažte sám..., " vrhla nevinný pomněnkový pohled vdova Buffouixová po Nobarovi.
"Neházej to na mne, já přece neměl vůbec žádný zájem na jeho smrti," vykřikoval vzrušeně Kalpáč, zuřivě trhaje límečkem košile.
"A v době vraždy jsem ve výrobní hale ochutnával vzorky pulců ve wasabi pastě. Určeno do Japonska..."
"Dost bylo té komedie, pane inženýre, tuhle inspektor Kulda je bejvalej ajťák , pošťoural se ve firemním kompjůtru Buffouixovy továrny, vy jste tak prohnilý pedant, že jste si v docházkovém systému automaticky odpíchnul služební pochůzku. Možná si tu vraždu necháte proplatit, ne? "
Límeček se s rupnutím oddělil od košile.
"Dozrává," pomyslil si komisař. "Jistě teď bude chtít právníka."
"Chci advokáta."
"A vy madam?" otočil se Nobar k paní továrníkové.
"Kalpáč stejně zavolá našeho firemního, jiného nezná, ubožák," pravila opovržlivě Jaquelina Buffouixová, spíš k inženýrovi než ku komisařovi. Pak se přepudrovala a zavolala tomu právníkovi.
Kulda mezitím poradil Jasmíně Holovičové, aby podala žalobu na indického služebníka za krádež a za týrání zvířat a pak zavolal službu a ta oba cirkusáky vyvedla ven.
Nobar, aby zabil čas, pustil se do ošatky perníčků, co napekla jeho bábinka. Byl tak trochu mlsoun. A nikomu nenabídnul, prostě jedináček rozmazlený prarodiči.
.
JuDr. Trikevič přikvačil během půlhodiny, byl to jeden z těch vymírajících galantních gentlemanů prvorepublikového ražení, šel pěšky, aby šetřil klientovi výdaje za dopravu. Bohužel pro obžalované býval tento muž dobrým a věrným přítelem Felixe Buffouixe. Spojovala je studentská léta v Paříži a tajná přísaha v Moulin Rouge. Chladně, leč korektně, přivítal se se svými zaměstnavateli.
Komisař slupnul poslední perníček, otřel si prsty a šel do toho naplno:
"Takže, indiánská mstitelka Xyamé jako studentka se vloudila k továrníkovi Boffouixovi jako stážistka..."
"Kurvička," procedila mezi zuby fešná vdova. Trikevič ji varovným gestem napomenul.
"A přesvědčila ho, aby se oddal šamanským rituálům a napravil tak křivdu, kterou spáchal na kmeni Pu'a'ujubajů. Buffouix tomu zcela propadl a jeho zákonná manželka začala žárlit, inu, dvě exotické krasavice v baráku, není divu, že?"
Jaquelina se nadechla, ale právník ji očima zarazil.
"A pak přišla definitivní rána," pokračoval Nobar. "Pan továrník to tu chtěl zabalit, zakoupil jednosměrné letenky do Brazílie a začal hledat kupce na továrnu. Tož, to byla čára přes rozpočet, co, pane inženýre? Celou dobu, co v továrně pracujete, jste svého zaměstnavatele polehoučku tuneloval a teď vám tu dojnou krávu chtěl někdo zaříznout."
"To je lež!" vzkřikl ing. Kalpáč a vztyčil se tak vehementně, že mu z košile odlétly knoflíky.
"Nechte toho striptýzu," napomenul ho komisař, zatímco JuDr.Trikevič si jen nevěřícně čistil brýle.
"Lež? Inspektor Kulda, kromě toho, že býval ajťákem, má i diplom z ekonomie, přes noc na můj pokyn, provedl účetní audit továrny za poslední dva roky, ano, pane doktore, povolení mám," zablufoval N.N.N.
"Co třeba ta nevyfakturovaná dodávka žabích biftečků do Petrohradu? Co skokaní ragú do Flander? Mám pokračovat? Vždyť je to klasika, příživník a zhrzená manželka se dají dohromady, šup, k čertu s manželem a vraždu hezky hodit na milenku."
JuDr. Trikevičovi se udělalo z té podlosti špatně. Pamětliv dávné studentské přísahy, poradil svým klientům, aby se doznali a se slovy, že je mu nevolno, požádal inspektora Kuldu, aby mu ukázal cestu na toalety.
"Taky si myslím, že vám doznání pomůže, ta kněžka totiž žije, a zdá se, že se docela zlepšuje ve střelbě. To co se píše v dnešním Rumraji je mistrná Tamchyňova novinářská kachna. Možná s ní půjde do soutěže Gold Fake 2015."
"Ale Buffouixe jsme nezabili," vzdoroval stále zatvrzele Kalpáč, až to komisaře zarazilo. A náhle mu to došlo.
"Přímo ne, na tu špinavou práci jste si přizvali Mornu, nešťastníka, který se cítil být zrazen bývalým druhem. A pak byl zrazen podruhé, že? Typický čtyřúhelník jako z učebnice. U té první vraždy jste byl, pane Kapáči, jenom takovým mord dyzajnérem, hmmm... "
"Nedalo se mu věřit, měl plačtivé opice, všechno by vyzradil," kápla poprvé božskou milostivá paní továrníková.
"A chtěl prachy, musel z cesty." zabručel Kalpáč.
"A současně se vám to hodilo do příběhu, tři dobrodruzi, tři hadi, hrozba minulosti, všechno ukazuje na Indiány, navíc po té studentce jde americká tajná služba, hle jakékoliv podezření jde mimo továrnu. Zabili byste i Krtkowskiho, kdyby na to přišlo, že?"
Jaquelina Buffouixová sklopila oči.
"Se řasami to umí vskutku skvěle," projelo Nobarovi hlavou. Rychle šáhnul po papírech a předsunul je před inženýra.
"Kulda to s vámi sepíše, dbejte gramatiky, krasopisu a zarovnání do bloků."
Pak zívnul, protáhnul se a pravil k inspektorovi:
"Vyprahlo mi, jdu k Maškům na plzeň. Cinkněte Tamchyněmu, že tam budu, slíbil jsem mu příběh."
.
Reportér dorazil skoro s hodinovým zpožděním.
"Zakecal jsem si u bábinky s Xatlaxé, je rozkošná," omlouval se a oči mu horečnatě svítily.
"A už jste byl, komisaři, na serveru Tlacharny.cz? Ne? Píšou, že americký speciální letoun s Keywallem a Keyhallem na palubě se musel kvůli povětrnostním podmínkám odklonit od své trasy a..." odmlčel se Tamchyně dramaticky.
"Co a?"
"Nad deltou Amazonky zmizel!"
"Hmm." Spláchl N.N.N. osud amerických spešl agentů douškem poctivého českého piva.
"Co bude s Xatlaxé?" otázal se opatrně novinář.
"Nic na ni nemám, netrefila se a Holovičová si nestěžuje a já taky ne. Proč?"
"No, nabídl jsem ji, že by u mne mohla přespávat." Vyrazil se sebe Tamchyně a uši mu zrůžověly.
"Je aby se z vás, Tamchyně, nestal adoptivní šaman." Ušklíbnul se komisař.
"Nejlepší víno má staříček Bóchalůj," odvedl reportér řeč raději jinam. Tentokráte zrůžověly uši Nobarovi.
.
Přesně v sedm hodin zazvonil komisař Norbert Nicander Nobar s demižónkem archivního portugala u dveří Doktorčiny vily. Otevřela mu jen v zástěrce a v papučích od firmy Dolezal-Wien na znamení, že se podvoluje svému osudu.
.
Týden po těch mordech si Tamchyně vzal dovolenou a odletěl s Xatlaxé do Bazílie. Nikdo ho pak už nikdy neviděl. Škoda, mohl napsat báječný článek o tom, jak dvě velké americké firmy obchodující s balsovým dřevem, přišly na buben.
.
Krupiér Krupička byl přichycen nadstrážmistrem Koťátkem, když se pokoušel prodat Holovičové párek odpytlačených užovek. Byl asi jediný, komu nešla na nervy. A dojel na to. Napařili mu dva roky.


*** konec ***


Chystá se: Komisař Nobar kontra Jack Rozhalovač. Rezervujte si již dnes u svých knihkupců.
.
.
.
Hodnocení:
.
Cirrat:
Nachechtala jsem se dost a dost, také jsem ocenila specifickou TlusŤjoší logiku. O to víc zamrzely Haraldodablspejsoviny a vycpávka, která příběh natahovala a natahovala, až napětí umřelo celé zauzlované jako chudák Toník.

Ekyelka:
Příjemné čtení, v pravdě velmi příjemné. Místy by si zasloužilo ještě učesat a zpřehlednit, nicméně jedno z nejlepších, ne-li nejlepší.

Sikar:
PT. Co na to říct víc? Jako vždy unikátní styl, hrátky se slovy, hrátky se vším. Spisek podporuje přechodníky - rád vidím, že je autor jako jeden z mála s podobnou snahou používá dobře a s mírou. V zásadě body udílím v porovnání s ostatními texty, protože při tomto unikátním stylu mohu říct snad jen to, že si má autor krotit velká/malá písmena u přímé řeči, překlepy, chybějící slova a dablspejsy. Tentokrát v množství snad ještě větším, než jindy. Vím, že to jeho čtenáři nesou těžce, že rýpeme do tohoto, ale můžu jim vzkázat jen, že nic horšího se tomuto autorovi vytknout nedá, tak hledáme aspoň něco.
.
.
.
Plénootázky a plénoúkoly:
.
1) Jedl by Cyberštamgast hadí maso? Jaké pivo se pije k hadí pečínce?
2) Na jakou odrůdu vína se specializuje staříček Bóchalůj?
3) Napište, čeho se týkala tajná přísaha v Moulin Rouge.
4) Vyberte si jednu z postav detektiffky a udělejte ilustraci.
.
.
.
Bonusy a jiná lákadla:
.
Nechť P.T. ctihodná obec čtenářská sama navrhnouti ráčí, jaký bonus by měl vyjeven býti.
/Hady na pohlednicích nemám/.
.
.
.
Pro Fredyho:
.
"Přísahal jsem v Moulin Rouge." Tak pravil tajný rada Vandlíček.
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. června 2015 v 20:32 | Reagovat

Vytýkané tam nevidím, protože jsem vždy připravená, na humor , zvláštní výrazy, pravopis, způsob psaní, prostě občasné šoky- jen se prostě bavím. :-D

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. června 2015 v 20:39 | Reagovat

l. Jedsl, pokud by věděl, že bude rozumět zvířecí, ptačí řeči. Víno, jen lehké, bílé, druh neuvádím.
2. Archivní Portugal.
3. Studenstká přísaha se týkala, se týkala, kruciš, čeho? ;-)

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 1. června 2015 v 20:40 | Reagovat

[1]:
Ale, jo přeťuky tam jsou, něco jsem upravil při editaci.
Štve mne Blog, páč má umět 40.000 znaků na článek; podle Wordu má tato povídka okolo 37.000 a v editoru Blogu jsem ji musel dělit a to jsem ještě wordovský dokument převedl do prostého textu.

4 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. června 2015 v 20:52 | Reagovat

[3]: To nevadí, píšu taky povídky na pokračování, aspoň je to napínavější. :-)

5 Jago Jago | 1. června 2015 v 21:54 | Reagovat

[3]: Jestli ten limit není včetně DPH a příspěvku na OSA.
BTW: Každé slušné vydavatelství má korektora. ;-)

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 1. června 2015 v 22:07 | Reagovat

Ad Sikar --> přechodníky se učím od Jaga.

7 Naďa Naďa | 1. června 2015 v 22:21 | Reagovat

Tak tuhle četbu si nechám do lázní.

8 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 1. června 2015 v 22:29 | Reagovat

[7]:
Jako kúru?

9 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. června 2015 v 23:07 | Reagovat

[8]: Jako střídu :-D  :-D

10 Fredy Kruger Fredy Kruger | 1. června 2015 v 23:52 | Reagovat

Dí  Jimesch   ,,U Váhy,,  ku Jechu :
" Tuším dnes nějakou neplechu !
...tu rada teď přišel s nějakým dědkem ??"

" Doufám, žes nepřišel... s Jehovým  svědkem ?? "
( křik myslivec )

" Kdež !!!... toť můj tatíček !
...  viď taťko ??" ...řve rada Vandlíček
starcovi přímo do ucha
( děd nahluchlý je  jako Pastucha )

" Co s otcem my bývali za partu !
... když v Paříži v úpatí  Montmartu"...

" My prováděli tam bejkárny !"
( řve stařec )... my číhali na dámy...
Tys  kurwě  tam přísahal v Mulén Růž
... já rovněž synku !!"  řve starý muž

" Proboha živého !!  otče !!  kuš !!"
křik Vandlíček : " Vždyť víš, že tajný jsem rada !"

" Ta druhá kurwa mne též měla ráda !"
řve stařec :... Mulén Růž !!  Růžový Mlýn !!
... těch koňaků co jsme tam schlastali !!!... vín !!"

Muž starcovi  zacpal ústa...
běží s ním ven... " Má úcta !!"

" Počkejte !!... ať  to děd  dopoví !!"

" Je senilní stařec již !... howno ví !!
... je  cigaretami  vykouřený !!"

V hostinci všichni jsou pobouřeni !
" Co jsme s mohli jen do zvědět !!"

" Neser mě synku !!"... řve venku děd...

" Snad se tu loupež nekoná ???"

... "Otcovi  špatně je !!... poklona !"
křičí Vandlíček  na ulici,
když stavěli je tam tři  strážníci ....

11 ohm ohm | 1. června 2015 v 23:55 | Reagovat

Jak se tak rozhlížím po blozích/blogách (našeptávač střežící český jazyk spisomluvný nabízí brlozích), tak tlustjochtečkablogtečkacz nabízí jedinou jistotu(dosud si nejsem přesně vědom jakou, ale cítím v tom jistý progres neboli vývoj v pátrání po této jistotě) v této galaxii blogů a představuje tak jednu z mála hvězd aktivních, zatímco blogy ostatních vrhají světlo, ale jsou vlastně už tisíce let mrtvé. Komu čest tomu čest! ;-)

12 Miloš Miloš | Web | 2. června 2015 v 8:48 | Reagovat

Propíchnutí via indiánská šipka - já si pamatuji z jedné "detektivky", že oběť byla propíchnuta ledovým rampouchem, byla to skoro dokonala vražda, protože rampouch roztál a nikde nebyl předmět doličný. Jenže loužička se nestačila odpařit a to pak vraha usvědčilo.

Škoda, že se to tak otočilo, zajímalo mě to uškrcení užovkou :-)

13 L. L. | Web | 2. června 2015 v 9:58 | Reagovat

:-)  :-)  :-)

14 quick quick | 2. června 2015 v 11:39 | Reagovat

[7]: Já na cestu, jen se u čtení nesmím smát. Posledně u Mouřenky jsem začala být spolucestujícím podezřelá a zkoušeli nahlížet přes rameno.

15 quick quick | 2. června 2015 v 11:58 | Reagovat

[12]: Něco podobného je v povídce R. Dahla. Manželka  zabila nevěrného manžela mraženou skopovou kýtou, dala ji do trouby a upečenou nabídla vyšetřujícím policistům.

16 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. června 2015 v 14:51 | Reagovat

[15]: To jsem také četla a navíc to bylo zfilmováno, ale nevím přesně jak se film jmenoval. :-)

17 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 2. června 2015 v 17:56 | Reagovat

Tak teď už obdivuji nejen tvou výjimečnou schopnost fotografickou, ale i spisovatelskou...:). Skvělé! :)

18 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 2. června 2015 v 21:21 | Reagovat

[15]: Nez sa vyjadrim: Videl som film spanielsky, kde sa strasidelne mlatili tymi vybornymi spanielskymi sunkami, mommentalne mi vypadlo ich meno. Hrozna to zbran vrazedna, tieto "kyty"....

19 Janinka Janinka | E-mail | Web | 2. června 2015 v 21:30 | Reagovat

1) Jistě. Zapíjet jedině bílým vínem.
2) Rulandské šedé.
3) Nikdy a za žádných okolností nikomu neřekneme, co jsme v kabaretu viděli na pánských záchodcích!
4) Muže byť žaba?

20 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 2. června 2015 v 21:36 | Reagovat

[19]: ad 4: Může. Rosnička výhodou.

21 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 2. června 2015 v 21:38 | Reagovat

[12]:
Konzultoval jsem, zda-li by nedošlo při škrcení k přetržení plaza.
Majitelky kabelek z hadí kůže říkaly, že ne, ostatní, že ano.
Ochránci přírody hrozili žalobou.

22 Jago Jago | 2. června 2015 v 22:54 | Reagovat

[18]: Jamón serrano. :-)

23 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 3. června 2015 v 7:15 | Reagovat

[22]: Gracias. Chuti super, len je draha az hanba.

24 Hanka Hanka | E-mail | Web | 3. června 2015 v 13:39 | Reagovat

Z monitoru se mi čte poměrně špatně, ale po kouskách jsem tvoji detektivku přečetla. Je skvělá, líbí se mi obsah i sloh a použité obraty i přechodníky. :-)
Detektivky já moc ráda. ;-)  :-)

25 mysteriouswolf mysteriouswolf | Web | 4. června 2015 v 7:12 | Reagovat

Právě jsem dočetla  první část. Paráda, dobře se to čte. Jdu si udělat kafe a přečtu si  pokračování :-)

26 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 4. června 2015 v 10:13 | Reagovat

1) Majú hady vôbec "játra"? Toť večný rozbroj mojich anatomických schopností počuvajúc češtinu. Pečen (po slov.) sú játra po česky, kým bravčové pečené je zrejme niečo ako "hadí pečínka", oder?
Čiže ako to rozumiem správne, rozumejúc to správne, musím odpovedať kladne, súc si vedomý, že sám by som to ale asi nežral!
2) Nejaké to portugalské zelené, možno dokonca staré "portské" z dubových sudov.
3) V Moulin Rouge prisahali mladí študentíci "Vysokého učení technického von und zu Prag", že už nikdy nebudú hladieť pod sukne tancujúcim dámám, pretože táto činnsť "byvšši nicotná", nakoľko dámy žiadne sukne nenosia..."čili nic!"
4) Zatiaľ som len pri "casting-u" figúr

Pozn. na margo: Inšpektor Kulda ma iritíruje, čítajúc neustále nevoľky "Kudla". Tá sa mi otvára pri čítani vo vrecku (kapsa po cesky, pozn. prekl.)

27 Ježurka Ježurka | Web | 4. června 2015 v 14:27 | Reagovat

Zajímavé a napínavé čtení, obohacené o speciální obraty a výrazy. :-)

28 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 5. června 2015 v 17:59 | Reagovat

[26]: Copak Kulda, ale já díky překlepu udělal z Kalpáče Kapáče.

29 valin valin | Web | 7. července 2015 v 21:43 | Reagovat

Já jsem pravděpodobně objevila Ameriku. Tuhle rubriku proJEKTy si budu muset celou přečíst. Mám se věru na co těšit... :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama